Faizsiz En Uygun İhtiyaç Kredisi

Faizsiz bankalar, Türkiye’de son yıllarda oldukça revaçta. Faizsiz usullerle kredi imkânı sunan bu bankalara olan ilginin artmasıyla beraber bankaların sayısında da son yıllarda önemli bir yükseliş söz konusu. Faizsiz bankalar denince akla gelen isimler; Kuveyt Türk Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım ve Türkiye Finans Katılım bankalarıdır. Peki, faizsiz bankalarda ihtiyaç kredisi var mı? Faizsiz en uygun ihtiyaç kredisi hangisi? Faizsiz ihtiyaç kredisi veren bankalar hangileri? Faizsiz bankalar ve kredilerle ilgili en çok merak edilen bu soruların yanıtını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

Faizsiz ihtiyaç kredisi nasıl alınır? sorusu, ihtiyaç kredisini faizsiz usullerle kullanmak isteyenlerin fazlasıyla merak ettiği sorulardan biri. Önceki başlıkta söz ettiğimiz bankalar, doğrudan nakit kredi imkânı sunmak yerine ihtiyaç duyulan bir mal ya da hizmetin peşin alınarak vadeli satışına aracılık ediyor. Faizsiz kredi alabilmek için bir mal ya da hizmet satın almanız, satın alım öncesinde söz konusu mal ya da hizmete ait proforma faturayı bankaya ibraz etmeniz gerekiyor. Faizsiz bankalar, proforma fatura olmadan ihtiyaç kredisi kullandıramazlar. İhtiyacınız olan mal ya da hizmetin faturasını bankaya ibraz ettikten sonra başvurunuzun olumlu bulunması durumunda bankanın ilgili mal ya da hizmeti peşin olarak satın alması gerekmekte. Bu noktada satıcı ile görüşüp anlaşmanız için banka tarafından vekil olarak tayin ediliyorsunuz. Mal ve hizmetin peşin alımından sonra banka ile aranızda akit, yani sözleşme yapılması gerekiyor. İlgili sözleşme kapsamında banka, peşin satın aldığı malı vadeye göre kâr ile birlikte size satacaktır. Böylece ihtiyaçlarınızı karşılarken faize bulaşmamış olursunuz.

Faizsiz En Uygun İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

İhtiyaç kredisi hizmetini nakit yerine peşin alıp vadeli satış kuralına göre uygulayan faizsiz bankalar, belirli bir kâr oranı üzerinden işlem yapmakta. Katılım bankası olarak adlandırılan faizsiz bankalar, diğer bankalar gibi ihtiyaç finansmanlarında 36 ay vade ile finansman imkânı sunmakta. Aşağıda yer alan listede faizsiz en uygun ihtiyaç kredisi veren bankalar ve bu bankaların kâr oranlarını görebilirsiniz.

Kuveyt Türk İhtiyaç Kredisi Kâr Oranı: %1.89
Ziraat Katılım İhtiyaç Kredisi Kâr Oranı: %2.05
Vakıf Katılım İhtiyaç Kredisi Kâr Oranı: %2.05
Türkiye Finans İhtiyaç Kredisi Kâr Oranı: %2.06
Albaraka Türk İhtiyaç Kredisi Kâr Oranı: %2.30

Yukarıdaki listede yer alan faizsiz en uygun ihtiyaç kredisi veren bankalardan kredi alabilmek için mutlaka gerçek bir mal ya da hizmet almanız gerekmektedir. Kendinize ya da ilişkili olduğunuz bir kişi ya da kuruma ait mal ve hizmetlerin satın alımında katılım bankalarının finansman hizmetinden yararlanamazsınız. Katılım bankaları, akrabalar arasında gerçekleştirilen kredi işlemlerine de aracılık etmezler.

Faizsiz En Uygun İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Faizsiz en uygun ihtiyaç kredisi başvurusu için katılım bankalarına doğrudan ya da dolaylı başvuruda bulunabilirsiniz. Doğrudan banka şubesine giderek satın almak istediğiniz ürünün proformasını ibraz edebilir, böylece başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Bunun yanı sıra internet ve mobil bankacılık, müşteri hizmetleri ve ATM gibi alternatif kredi başvuru kanallarını da kullanabilirsiniz. Bu kanallardan yapacağınız finansman başvurusunun onaylanması durumunda sizden talep edilen belgeler ve proforma fatura ile birlikte şubeye gitmeniz gerekir.

Katılım bankalarından kredi alabilmek için yapacağınız işlem adına herhangi bir fatura kesilmemelidir. Satış işleminin gerçekleşmesinin ardından fatura kesimi tamamlanır. Ayrıca kredi öncesinde bankanın bilgisi olmadan kaparo ödemesi de yapılmamalıdır. Banka, kredi müşterisine yazılı veya sözlü vekalet vererek satıcı ile görüşülmesini uygun görmüş olur; bu sebeple ekstra kaparo ödemesine gerek yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir