İhtiyaç Kredilerinde Vade Sınırlaması ve Bilinmesi Gerekenler

İhtiyaç Kredilerinde Vade Sınırlaması ve Bilinmesi Gerekenler

Kredi vadesi, BDDK tarafından belirlenmekte ve hem bankalara; hem de tüketicilere belirli tarihlerde duyurulmakta. Özellikle son yıllarda kredi vadelerinin sürekli olarak değiştiği görülüyor. Bankaların bu alanda uzmanlaşmış bir yapıya sahip olması sistemlerin kolayca esnetilmesini sağlarken tüketicilerin bu değişimlerden daha ciddi oranda etkilendiğini görüyoruz. Bu yazımızda ihtiyaç kredilerinde vade sınırlaması ve bilinmesi gerekenlerden söz ederek bu eksikliğin bir nebze olsun giderilmesine katkı sunacağız.

İhtiyaç Kredisi Vadesi Ne Kadar?

İhtiyaç kredisi vadeleri, yapılan son düzenleme ile birlikte 60 aya çıkarıldı. Son dönemde 36 aya ve 48 aya bağlanan ihtiyaç kredileri artık 60 aya kadar kullanılabilecek. BDDK’nın bu yönde bir karar almasının en temel sebebi ülke ekonomisinin içerisinde bulunduğu zor süreç olarak değerlendiriliyor. Bilindiği üzere ihtiyaç kredilerinde vade arttıkça aylık ödeme tutarı buna bağlı olarak düşmekte. Daha az ödeme yaparak kredi çekmek isteyenlerin bilmeleri gereken en önemli durum ise vade sayısının artmasıyla beraber toplam ödeme tutarının da artması. Yıllık maliyet yükseldikçe tüketicilerin toplamda ödediği tutar da buna bağlı olarak artış göstermektedir. Dolayısıyla uzun vadeli kredi çekerken sadece aylık ödeyeceğiniz taksiti dikkate almanız yanlış bir karar olacaktır. Toplamda ödeyeceğiniz tutarın belirlenmesi de kredi aşamasında son derece önemlidir.

Yukarıda vermiş olduğumuz bilgileri daha iyi anlayabilmeniz adına biraz daha somutlaştırmaya çalışalım. Şöyle ki; 10.000 TL kredi çekmek istediğinizi varsayalım. 10.000 TL krediyi 48 ay vade ile çektiğinizde aylık ödeme tutarınız 312,89 TL olacaktır. (Kredi faiz oranı %1.50 olarak baz alınmıştır. Kredi vadesini 60 aya çıkardığınızda ise aylık ödeme tutarınız 273,92 TL olur. Görüldüğü üzere kredi vadesini yükselttiğiniz zaman taksit tutarınız doğal olarak düşüş gösterdi. İlk bakışta 60 ay vade ile kredi çekmek, 48 ay vade ile kredi çekmekten daha mantıklıymış gibi görülüyor; fakat madalyonun bir de öteki yüzüne, yani toplam ödeme tutarına bakalım. 48 ay vade ile kredi çektiğinizde toplamda ödeyeceğiniz tutar 15.018 TL olacaktır. 60 ay vadeli kredi için toplam ödenmesi gereken tutar ise 16.435 TL civarındadır. Görüldüğü gibi arada görmezden gelinmeyecek düzeyde bir fark bulunmakta. Kredi talebinde bulunurken bu kıyaslamayı yapmalı ve kararınızı bunun akabinde vermeye özen göstermelisiniz.

Kredi vadesi ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer husus da vadenin her zaman krediyi çeken tarafından belirlenemeyeceğidir. Banka, uygun görmesi durumunda vadenizi artırma şansıyla kredi başvurunuzu uygun bulabilir. Özellikle söz konusu krediyi kısa vadede ödeyemeyeceğinizi düşünen bankalar, böyle bir talepte bulunabilirler. Örneğin; 24 ay vade ile kredi kullanmak istiyor ve bankaya yapacağınız başvuruyu bu minvalde gerçekleştiriyorsanız bankanın bu vade ile kredi kullanımınızı onaylaması gerekir. Bankaların kredi tahsis birimleri ihtiyaç kredilerinde ödeme ve gelir arasında bir hesaplama yaparlar. 24 ay vade ile kredi çektiğinizde zorlanacağınızı düşünen banka, kredinizi 36 ay vade ile kullanma şartıyla kabul edebilir. Ayrıca talep ettiğiniz tutarın gelirinize uygun olması da şarttır. Kredi taksiti için yapacağınız ödemenin minimum 2 katı kadar bir gelire sahip olmanız esastır. Aksi takdirde bir önceki cümlede sarf ettiğimiz şartlar geçerli olacak ve kredi başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır. Sizde en uygun bankalar hangileri olduğuna dair ve konut kredilerinde en uygun faiz koşullarıyla taksitlendirebileceksiniz.

Konut Kredisi Vadesi En Fazla Kaç Olabilir?

Tüketicilerin kredi vadesi ile ilgili merak ettiği bir diğer konu da konut kredisi vade oranlarının değişip değişmediği şeklinde. Bilindiği üzere uzun bir süredir konut kredileri 120 ay üzerinden taksitlendirilebilmekte. BDDK bu hususta bir değişiklik yapmayarak vade sınırının 120 olarak kullanılmaya devam edilmesini öngördü. Dolayısıyla konut kredisi çekerken maksimum 120 ay vade üzerinden hesaplama yapabilirsiniz. Özel projeler ve gayrimenkul firmalarının kendi sağladıkları kredi hizmetleri bunun dışında olup bu gibi durumlarda daha yüksek vade ile konut kredisi kullanılabilir.

daha fazlası için sitemizi ziyaret edebilirsiniz: http://enuygunbanka.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir