İhtiyaç Kredisi Şartları ve Gerekli Belgeler

İhtiyaç Kredisi Şartları ve Gerekli Belgeler

Birçoğumuz nakit ihtiyacı duyduğumuzda bankaların kredili ürünlerine başvurmaktayız. Özellikle kredi kartı ve ihtiyaç kredilerine her daim yoğun bir ilgi olduğu aşikâr. Evlilik öncesinde, tatil planlamalarında, ev eşyalarının yenilenmesinde ya da yeni bir eşya alınması sırasında bireylerin daha çok ihtiyaç kredilerine yöneldiği görülüyor. Peki, ihtiyaç kredisi almak için gereken şartlar nelerdir? Kimler ihtiyaç kredisi çekebilir ve ihtiyaç kredisi almadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Merakla yanıt aranan tüm bu soruları tek bir yazı altında cevaplayarak ihtiyaç kredisi çekmek isteyenlerin aklındaki soru işaretlerini gidermeye çalışacağız. Gelin şimdi bu soruların cevabını hep birlikte inceleyelim.

Kimler İhtiyaç Kredisi Çekebilir?

Yasa gereği ihtiyaç kredisi çekebilmek için resmi bir gelire sahip olmak gerekmektedir. Maaşı çalışanlar, kamu personelleri, ek gelir ya da kira geliri bulunanlar, emekli aylığı bulunanlar, esnaf ve sanatkarlar, şahıs işletmesi sahipleri, şirket sahip ve ortakları ile çiftçiler, bankaların kredi hizmetlerinden yararlanabilirler. İhtiyaç kredisi çekerken gelirin olup olmamasından ziyade bu gelirin belgelenebilmesi söz konusudur. Resmi olarak belgelenemeyen gelir kalemleri, bankalar için kıstas kabul edilmemektedir.

İhtiyaç kredisi çekebilmek için resmi bir gelire sahip olmak tek başına yeterli değildir. Ayrıca düzenli bir ödeme geçmişinizin olması da şarttır. Bankalardan kullandığınız krediler, ek hesaplar ve kredi kartları, bu minvalde büyük önem taşımaktadır. Bu ürünlerin ödemelerini düzenli olarak yapmanız durumunda yeterli bir kredi notuna sahip olabilirsiniz. Bankaların kredi notu şartı birbirinden bağımsız olmakla beraber genellikle 1200 sınırına tabiidir. Bazı bankalar sınır değer olarak 1300 kredi notunu kabul edebilirler.

Gelir ve kredi notunun yanı sıra ihtiyaç kredilerinde bir diğer önemli etken de yaştır. Bankalar, belirli bir yaşın altındaki ya da üzerindeki kişilere kredi kullandırmayı tercih etmezler. Yasa gereği banka kredilerinden faydalanabilmek için 18 yaşını doldurmak gerekir. Üst sınırda ise bankaların inisiyatifi söz konusu. Kredi vadesinin güncel yaşa eklenmesiyle beraber belirlenen yaş sınırı birçok bankada 70’dir. Bazı bankalar kredinin geri dönüşümüyle beraber yaş sınırını 75 olarak belirlemektedir. İhtiyaç kredisi kullanacağınız bankada bu konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tüketici kredisi çekebilmek için aktif haciz kaydınızın olmaması, son 2 yıl içerisinde kanuni ya da idari takip kaydınızın olmaması da esastır. Bankalar, son 5 yıllık ödeme geçmişinizi kredi notu sorgulama işlemi neticesinde görebilirler. Ne var ki kapanma süresinin üzerinden 2 yıldan fazla geçen kayıtlar bankalar tarafından görmezden gelinebilmektedir. Haciz kayıtlarında ise güncel veriler esas alınır. Bankalar, aktif haciz kaydı bulunan kişilerin kredi başvurularını dikkat almazlar. Dolayısıyla kredi başvurusu yapmadan önce varsa aktif haciz kayıtlarınızı kapattırmanız şarttır.

İhtiyaç Kredisi Almak için Gerekli Belgeler

  • Nüfus cüzdanı veya ehliyet
  • İkametgah adresi
  • Başvuran kişinin adına ait 3 adet su veya elektrik faturası
  • Gelir belgesi; özel sektör çalışanları ve memurlar için maaş yazısı ya da maaş bordrosu

İhtiyaç Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli?

İhtiyaç kredisi çekerken nelere dikkat edilmeli sorusu birçok tüketici tarafından yoğun olarak dile getirilmekte. İlk dikkat etmeniz gereken husus bankanın kredi faiz oranı olmalıdır. Kredi faiz oranı ne kadar düşükse avantajınız o derece yüksek olacaktır. Düşük kredi faiz oranı sayesinde hem aylık ödemeleriniz, hem de toplam ödeme tutarınız yüksek faizli kredilere nazaran uygun hale gelecektir.

İhtiyaç kredisi kullanırken bankaların sizden alacağı masrafları da göz ardı etmemelisiniz. Bankalar, kredi kullanımı esnasında zorunlu olmayan sigorta poliçelerini de şart koşmaktadırlar. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu belirtmeniz durumunda söz konusu sigortaların yapılmasına engel olabilirsiniz. Aksi takdirde normal şartlarda yapmak zorunda olmadığınız sigortaların yapılmasına izin vermiş olursunuz. Bu da krediye ödeyeceğiniz faizin yanı sıra ek bir gider kaleminin oluşmasına sebep olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir