İpotek Karşılığı Kredi Veren Bankalar ve Faiz Oranları

İpotekli Kredi Nedir?

İpotekli kredi bir teminat karşılığında verilmektedir. Teminat gösterebilmeniz için, üzerinize kayıtlı ev, arazi, araba, arsa olması gerekir. Krediyi kim çekecek ise, teminat gösterilecek malın o kişinin üzerine olması gerekir.

İpotekle kredi kullanacaksanız, en fazla 60 aylık vadeyle kredi çekmenize izin verilir. Bu BDDK kararı gereğidir ve değiştirilemez. İpotek gösterilecek malın değeri ekspertiz tarafından belirlenir ve bankalar bu değerin en fazla yüzde 80’i için kredi verirler.

İpotek karşılığı kredi kullanmak için bankaya başvuru yaptığınızda, başvurunuzun kesinlikle kabul edileceğini düşünmemelisiniz. Düzenli bir geliriniz yoksa, geçmişte kara listeye girmişseniz, kredi sicil notunuz düşükse bankalar kredi başvurunuzu onaylamaz. Diyelim ki yeni bir ev almak istediniz, evin peşinatı için bir miktar paraya ihtiyacınız var veya iş kurmak istediniz; bu gibi durumlarda yüksek miktarda paraya ihtiyaç duyduğunuzda ipotek göstermeniz kredinizin kolay çıkmasını sağlayabilir, bankanın bu tutarda parayı size vermesi kolaylaşabilir.

Gelir Yeterli Olması İhtiyaç Kredisi İçin Yeterli midir?

Bankalar veya finans kuruluşları, geliriniz yeterliyse ihtiyaç kredilerini onaylamak için teminat istemeyebilirler. İhtiyaç duyduğunuz kredi için bankaya başvuru yaptığınızda, çıkarttığı kredi tutarı size yeterli gelmiyorsa teminat göstererek bu kredi tutarını artırmanız mümkündür. İpotekle çekilen kredilerde, katlanmak zorunda olduğunuz masraf ihtiyaç kredilerinden daha yüksektir. İpotek karşılığı verilen kredilerde ve ihtiyaç kredilerinde ödeme vadesi bellidir. Geri ödeme vadesi, ipotek gösterilen malın değerine göre değişmeyecektir.

İpotekli Kredi Kullanmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

 • Öncelikle kredi kullanacak kişinin reşit olması gerekir.
 • Geçmişteki kredi sicil notu 1100’den düşük olmamalıdır.
 • Belgeleyebileceği düzenli bir gelirinin olması gerekir.
 • Aylık kredi taksit tutarı, hane halkı geliri ortalamasının yüzde ellisinden fazla olmamalıdır.
 • İpotek olarak göstereceği tapulu malın üzerinde herhangi bir ipotek durumunun olmaması

İpotekli Kredi Kullanmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Kimlik kartı, sürücü belgesi veya pasaport aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Gelir durumunu gösterir belge
 • Eğer kişi bir işverene bağlı olarak çalışıyorsa, işveren imzalı bordro
 • Serbest meslek sahibi bireyler için, vergi levhası
 • Şirket ortakları için, ticaret sicil gazetesinde yer alan kuruluş ilanı
 • Gayrimenkul geliri alan kişiler için kiracı ile yapılan sözleşme ve tapu aslı- fotokopisi
 • Emekli bireyler için hesap cüzdanı
 • İpotek gösterdiğiniz malın tapusu

Hangi Bankalar İpotekli Kredi Vermektedir?

İpotek karşılığı kredi veren bankalar şunlardır: İş Bankası, Ziraat Bankası, Yapı Kredi, Akbank, Finansbank, Garanti Bankası, Vakıfbank ve Denizbank.

İpotek Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden bir taşınmaz üzerinde ipotek olup olmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

https://giris.turkiye.gov.tr adresinden giriş yapınız.

TC Kimlik numaranızı- şifrenizi giriniz.

Tapu bilgileri sorgu sayfasına girip hisse bilgileri sorgulama sayfasını açınız.

Açılan sayfada ipotek var mıdır yok mudur bilgisini öğrenebilirsiniz.

İpotekli Krediye Neden Başvurmalıyım?

BDDK kararı ile her türlü ihtiyaç kredisi vadesi 60 aylık vade ile sınırlandırılmıştır. Ancak ipotek gösterilerek alınacak kredinin eğitim veya evin tadilat edilmesi için kullanılması durumunda vade 120 aylık süreye uzatılmaktadır.

İhtiyaç kredisi başvurusu yaptığınızda aylık gelirinizin 12-15 katına kadar kredi verilmektedir. Ancak ipotekli alınacak kredilerde, ekspertizin konut için belirledi değerin en fazla yüzde 80 miktarı için kredi verilebilmektedir. Yani ihtiyaç kredisinden daha fazla meblağlar için kredi çekebilirsiniz. Ancak teminat gösterilecek konutun da krediye uygun olması gerekir. Çünkü çekilen kredi ödenmezse banka bu malı satışa çıkaracaktır.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Notum Kaç Olmalı?

Ödeme planınızı, aylık elde ettiğiniz gelire göre düzenletiniz. Düzenli geliriniz yanında, ek gelirleriniz de olabilir. Elde edeceğiniz bu ek gelirleri de ödeme vadeleri ve taksitlerine yansıtarak ödeme planınızı hazırlamalısınız. Harcamalarınızın artacağını düşündüğünüz dönemlerde taksit tutarını düşük tutabilir veya ek gelirlerinizin olacağı, harcamaların düşeceği dönemlerde taksit tutarını artırabilirsiniz.

Tüm alınan kredilerde, KKDF yüzde 15 ve BSMV yüzde 5 alınmaktadır. Ancak bu tutarlar konut kredilerinde alınmamaktadır. Eğer ihtiyaç kredinizi konutu ipotek göstererek almışsanız BSMV vergisi ödemezsiniz. Böylece yüzde 5’lik bir vergi avantajı elde etmiş olursunuz.

Konut ipotekli ihtiyaç kredilerinin faizleri daha düşüktür. Çünkü banka konutunuzu veya taşınmazı rehin aldığından dolayı, kendisi için riski azaltmış olur. Kredinin geri ödenmemesi durumunda ipotek edilen malı satışa çıkartır ve verdiği borcu böylelikle kapatmış olur. Bu nedenle ipotekli kredi faiz oranı, standart ihtiyaç kredisine göre daha azdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir