Bana Kredi Çıkar mı?

Kredi ve finans ile ilgili konularda merak ettiğiniz soruları detaylıca yanıtlamaya devam ediyoruz. Bu gün kredi denince en çok sorulan sorulardan biri olan bana kredi çıkar mı? sorusunu tüm detaylarıyla ele alacağız. Öncelikle kredi için temel şartlar üzerinde duracak, sonrasında kredi için temel olmayan; fakat bankalar tarafından önemsenen konulara açıklık getirmeye çalışacağız. Kafanızdaki tüm soru işaretlerinin yok olabilmesi adına bu detaylı yazıyı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Bana kredi çıkar mı? sorusunun ilk yanıtı resmi bir gelire sahip olup olmadığınıza göre değişkenlik gösterir. Eğer resmi bir gelire sahip değilseniz gelir belgesi olmadan kredi çekmek ile alakalı yazılarımızı okuyarak nasıl kredi alabileceğiniz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Resmi gelir, belgelenebilir, kayıt altında tutulan ve resmi makamlarca kabul gören geliri ifade eder. Bankalar; maaşlı çalışanlara, emeklilere, kira geliri olanlara, esnaflara, serbest meslek sahiplerine (vergi levhası sahibi), çiftçilere, kamu personellerine, şirket sahiplerine ya da ortaklarına kredi hizmeti sunmaktadırlar.

Kredi çekebilmek için resmi gelirinizin olması şart olmakla beraber bu gelirin düzeyi de son derece önemlidir. Krediler, genellikle aylık eşit taksitlerle çekilmektedir. Dolayısıyla her ay ödeyeceğiniz taksitin en az 2 katı kadar bir resmi gelirinizin olması gerekir. İnsanlar, kredi ödemesinin dışında yeme-içme, barınma ve giyinme gibi temel ihtiyaçlar için de gelire ihtiyaç duyarlar. Tüm gelirinizi kredi ödemesinde kullanamayacağınızdan bu gelirin en fazla %50’sini kredi taksitlerinize ayırabilirsiniz. Elbette doğrudan %50 oranına takılmamak gerekir. Bankalar, bu oranın biraz üzerine çıkarak da kredi hizmeti sunabilirler.

Kredi Notum Düşük Kredi Çekebilir miyim?

Kredi konusunda rastladığımız sorulardan bir diğeri de kredi notum düşük kredi çekebilir miyim? şeklinde. Kredi notu, bankaların size olan ödeme güvenin ölçülmesi adına kullandıkları bir sınıflandırma yöntemidir. Kredi kartı, kredi ve ek hesap gibi ürünlerini kullanırken elde ettiğiniz ödeme performansı, kredi notu açısından birinci etkendir. Ödemelerinizi düzenli yapmanız durumunda kredi notunuz her daim yüksek seviyede seyredecektir. Ödemelerinizi geciktirdiğinizde kredi notunuz düşeceği için kredi çekme şansınız da azalacaktır. Kredi notunuzu bankalara kredi başvurusu yaparken öğrenebileceğiniz gibi Findeks kredi notu sorgulaması ile de öğrenebilirsiniz. Bunun için ilk etapta Findeks üyeliği oluşturmalı, sonrasında size uygun kredi notu sorgulama paketini satın almalısınız. Böylece belirli dönemlerde kredi notunuzu sorgulayabilir, ayrıca rehber hizmeti sayesinde kredi notunuzu daha kolay yükseltebilirsiniz.

Resmi gelir ve kredi notunun kredi işlemlerinde temel esaslar olduğunu söyleyebiliriz. Kredi çekerken sadece sizin gelirinize ve kredi notunuza bakılmaz. Evliyseniz eşinizin geliri ve kredi notu da kredi çekip çekemeyeceğinizi doğrudan etkileyecektir. Eşinizin kredi notu belirli bir seviyenin altındaysa siz de kredi çekemeyebilirsiniz. Bu durumda ilk olarak eşinizin kredi notunun düzelmesini sağlamanız gerekecektir. Eşler, bankalar nezdinde aynı risk grubunda görülürler. Eşinizin yaşadığı maddi bir sıkıntı dolaylı olarak sizi de etkileyecektir.

Kredi çekmekte zorluk yaşayan bireyler, kefil ya da teminat şartıyla kredi kullanabilirler. Bankanın uygun görmesi durumunda kefil ibrazında bulunarak kredi çekebilir ya da sahip olduğunuz bir varlığı (ev, taşıt, çek, senet, nakit vb.) bankaya teminat olarak vererek de kredi hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Teminat, banka nezdindeki güvenilirliğinizi artırıcı bir etkiye sahip olacaktır. En az kredi tutarı kadar sunacağınız bir teminat, normal şartlarda çekemeyeceğiniz bir krediyi rahatça almanızı sağlayacaktır. Konut ve taşıt kredilerinde satın alınacak emtianın banka teminatına alınması sebebiyle bu kredilerin kullanımı daha kolaydır. İhtiyaç kredilerinde ise teminat oranı oldukça düşüktür.

Kredi çekerken son 2 yıl içerisinde idari veya kanuni takibinizin olmaması, SGK veya vergi borcunuzun bulunmaması, banka sorgulamasında bir haciz kaydının olmaması da esastır. Bu gibi durumlar da kredi aşamasında önemli etkenler olarak görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir