Kredi Kullanacağınız Bankayı Nasıl Seçmelisiniz?

Bireyler, kredi kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlara yeteri kadar önem vermiyor. Kredi çekmeden önce yalnızca kredi faiz oranına takılan bireylerin bu noktada büyük bir hata yaptıklarını belirtmemizde fayda var. Bu yazımızda kredi kullanacağınız bankayı nasıl seçmelisiniz? Kredi kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Kredi esnasında karşımıza ne gibi masraflar çıkabilir? gibi önemli ve pek fazla bilinmeyen soruları yanıtlayacağız. Böylece kredi çekerken içiniz rahat edecek, kredinizi gönül rahatlığıyla kullanabileceksiniz.

Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kredi Kullanacağınız Bankayı Nasıl Seçmelisiniz?

Kredi Kullanacağınız Bankayı Nasıl Seçmelisiniz?

Kredi çekerken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtı birçok kişiye göre çekilecek kredinin faiz oranı olarak tanımlanıyor. Faiz oranı, kredi esnasında elbette en önemli kriterlerin başında gelmekte. Zira kredi faiz oranı ne kadar uygunsa o kredi için katlanmanız gereken miktar da o kadar düşük olacaktır. Kredi hesaplamalarında en belirleyici unsurun kredi faiz oranı olduğu hemen herkes tarafından bilinmekte; bu sebeple kredi çekmeden önce bankaların kredi faiz oranlarını karşılaştırmalı ve kendiniz için en uygun seçeneği bu şekilde belirlemelisiniz.

Tüketicilerin kredi seçiminde düştüğü temel hatalardan biri masrafları göz ardı ederek yalnızca kredi faiz oranına odaklanmaları. Bankalar, düşük faizli kredi verirken çapraz ürün şartı koymakta ya da ek masraflarla ekstra gelir elde etmekte; bu sebeple kredi çekmeden önce bankadan tüm masraflarla ilgili detaylı bilgi almalısınız. Aksi takdirde sırf faiz oranı düşük olduğu için kullandığınız bir krediye ödeyeceğiniz toplam meblağ, yüksek faiz oranlı kredilerin bile üzerine çıkabilir.

Kredi kullanacağınız bankayı seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husus da bankanın yaygınlığı ve profesyonel bir organizasyon yapısına sahip olup olmamasıdır. Kredi taksitlerinizi rahatça ödeyebilmeniz için uygun alternatif dağıtım kanallarının yeterli olduğuna dikkat etmelisiniz. Söz konusu bankanın geniş bir ATM ağına sahip olup olmadığı, kredi detaylarının internet ya da mobil bankacılık uygulamalarından takip edilip edilemeyeceği de kredinizin sağlıklı bir şekilde ödenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle ATM yaygınlığı olan bankaların kredi tercihlerinde ön plana çıktığını görüyoruz.

Kredi Masrafları Nelerdir?

Tüketicilerin kredilerle ilgili merak ettiği birçok soru söz konusu iken bu sorular arasında en popüler olanlardan biri de kredi masrafları nelerdir? şeklinde karşımıza çıkıyor. Kredi masraflarının başında bankalar tarafından tüketicilerden alınan dosya masrafı geliyor. Dosya masrafı bankalar tarafından binde beş (%0.5) olarak alınmakta. Bu tutarın üzerinde alınan dosya masrafının bankadan iadesi alınabilmekte. Bunun için ilk olarak bankaya dilekçe yoluyla başvurabilir, sonuç almazsanız BDDK’ya ya da tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.

Kredi masrafları, kullanılacak kredi türüne göre değişkenlik göstermektedir. Konut kredilerinde Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) ile konut yangın sigortası, taşıt kredilerinde ise KASKO sigortası zorunlu tutulmaktadır. Bu gibi sigortalar, teminata alınacak konut ya da taşıtın özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin; deprem bölgesinde yer alan bir taşınmazın DASK primi, deprem bölgesinde olmayan bir taşınmaza göre daha yüksek olabilir. Satın alınacak konut ya da taşıtın değerine göre bu sigorta için ödenmesi gereken prim tutarı da değişkenlik göstermektedir.

Kredi masraflarında belirleyici unsurlardan biri de hayat sigortasıdır. Hayat sigortası, kredi mükellefinin hayatını kaybetmesi durumunda kalan borcun sigorta şirketi tarafından ödenmesini sağlayan bir poliçe türüdür. Hayat sigortası primi sağlık durumuna, cinsiyete, mesleğe ve yaşa göre değişkenlik gösterebilir. İleri yaştaki kişilerin hayat sigortası priminin genç bireylere nazaran daha yüksek olduğu söylenebilir. Benzer şekilde tehlikeli iş gruplarında çalışan bireylerin hayat sigortası primleri de standart işlerde çalışanlara göre daha yüksektir.

Kredi kullanacağınız bankayı seçerken bankanın zorunlu kıldığı masraflar hakkında mutlaka bilgi almalısınız. Böylece kredi için katlanmanız gereken toplam tutarın kontrolünüz dışında artış göstermesine engel olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir