Tüm Borçları Tek Bir Kredide Birleştirmek

Bireyler, farklı ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına bankaların kredi uygulamalarından yararlanmayı tercih ediyor. Farklı zaman dilimlerinde ortaya çıkan ihtiyaçların karşılanması adına çekilen krediler, zamanla belirli bir sayıya ulaşıyor ve tüketicileri ödeme güçlüğüne itiyor. Bu gibi durumlarda yapılması gereken, tüm borçları tek bir kredide birleştirmek ve birden fazla banka yerine tek bir bankaya ödeme yapmak. Peki, tüm borçları tek bir kredide birleştirmek mümkün müdür? Tüm kredilerin tek kredi olarak ödenmesi için yapılması gerekenler nelerdir? Kredi birleştirme kredisi veren bankalar hangileri? Sizde binlerce kişi gibi bu kritik sorulara yanıt arıyorsanız detaylı açıklamaların yer aldığı yazımızın devamını dikkatle okuyunuz.

Kredi Kapatma Kredisi Nasıl Alınır?

Tüm kredileri tek bir kredide birleştirmek, kredi kapatma kredisi ile pekâlâ mümkün. Bunun için tek kredi ödemesi yapmak istediğiniz bankaya giderek kredi kapatma kredisi kullanmak istediğinizi beyan etmeniz gerekiyor. Hâlihazırdaki tüm kredilerinizin toplam tutarı hesaplanır ve kredi başvurunuz uygun görülürse söz konusu bankadan kredi çekerek diğer tüm kredilerinizi tek seferde kapatabilirsiniz. Bu yöntemi diğer kredi hizmetlerinden ayıran en önemli özellik ise ilgili krediler için ödenmesi gereken tutarın banka tarafından gönderilmesi. Yani kredi kapatma kredisinde çektiğiniz tutarı nakit olarak alamıyorsunuz. Banka, kredi başvurunuz onaylandıktan sonra sizden ilgili kredilerin ödeme planını ve hesap bilgilerini talep ediyor, bu doğrultuda her bankanın kapama tutarı ilgili hesaba aktarılıyor. Krediler kapandıktan sonra sadece son çekmiş olduğunuz kredinin ödemesini yapıyorsunuz.

Tüketicilerin kredi kapatma kredisi ile ilgili en çok merak ettiği konuların başında kredi kapatma kredisinin mantıklı olup olmadığı gelmekte. Tek bir krediye ödeme yapmak, birden fazla kredi ödemekten daima daha iyidir. Öncelikle diğer kredilerin farklı faiz oranları üzerinden uygulanması, kredi kapatma kredisinde elinizi güçlendiren seçeneklerden biridir. Zira kredi kapatma kredisi faiz oranları, standart ihtiyaç kredisi faiz oranlarından daha uygundur. Örneğin; standart ihtiyaç kredisi faiz oranının %1.50 olduğu bankada kredi kapatma kredisi faiz oranının %1.40 olduğu görülebilir.

Kredi kapatma kredisi kullanmanın avantajlarından biri de ödeme kontrolünü sağlamak. Birden fazla krediniz olduğunuzda kredi ödeme gününün farklılığından ötürü ödeme gecikmesi yaşayabilirsiniz. Kredi ödemesinde yaşanan gecikme, kredi notunuzu önemli ölçüde düşürecektir. Bu da bankalar nezdinde kötü bir imaja sahip olacağınız anlamı taşır. Oysa tek bir krediniz olduğunda ve bu kredinin ödeme gününü gelir zamanına denk getirdiğinizde ödeme gecikmesi yaşamanız çok düşük bir ihtimal haline gelir, bu da kredi notunuzu kontrol altında tutmanıza olanak sağlar.

Kredi Kapatma Kredisi Veren Bankalar Hangileri

Devlet tarafından 2019’da gündeme gelen konulardan biri şüphesiz bireysel borçlanmanın önüne geçilmesi. Enflasyon artışı, genel ekonomik dengesizlik gibi sebepler, bankalara olan bireysel borçların ciddi rakamlara ulaşmasına sebep oldu. Bunun önüne geçmek isteyen devlet yetkilileri, kredi kartı ve kredi borçlarının düşük faiz oranı ile kamu bankaları aracılığıyla kapatılmasını öngördü. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank gibi kamu bankaları, uygun faiz oranı üzerinden kredi kartı ve kredi kapatma kredisi veriyor. Bu bankalardan düşük faiz oranıyla çekeceğiniz kredi ile ödeme güçlüğü çektiğiniz kredi kartı ve kredilerinizi kapatabilirsiniz. Faiz oranlarının oldukça uygun olması hem önceki kredilere ödeyeceğiniz toplam tutarın düşmesini; hem de ödeme zorluğu probleminin ortadan tamamen kalkmasını sağlayacak. Bu kredilerden yararlanmak için doğrudan ilgili bankalara başvuruda bulunmanız gerekiyor. Kredi notunuz düşük olsa da kredi kapatma kredisi kullanabiliyor, kredilerinizi tek bir çatı altında toplayabiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir