Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Kredi Notunda Kara Liste Nedir?

Finans sektöründe hakkında yasal takip başlatılan kişiler, halk arasında ‘kara listeye girmek’ şeklinde isimlendirilir. Alınan krediler, belirli bir süre ödenmemiş ise banka avukatları aracılığıyla kişiyi icra takibine alır. Kara listeye alınan bir kişinin kredi notu düşer. Burada şu ayrıma dikkat etmek gereklidir: Aldığı krediyi veya kredi kartlarını geç ödeyen bir kişi ile hakkında yasal takip başlatılan kişiyi aynı kefeye koymak doğru olmayacaktır. Finansal ürünlerini geç ödeme durumunda kalan bir kişi kara listede olmayacaktır.

Bankaların bir kişi hakkında yasal takip başlatabilmesi için bazı durumların oluşması gerekir. Bu durumlar “Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği”nde tanımlanmıştır. Birbirini takip eden iki taksiti ödenmemesi ve bankanın muacceliyet uyarısı vermesi durumunda da ödemenin 30 gün gecikmesi durumunda kişi hakkında artık yasal takip başlatılabilir.

Kara listeye alınan bir kişi, KKB’ye üye olan tüm bankalar, faktoring ve tüketici finansman şirketlerinde olumsuz etkilenecektir.

Kara Listeden Çıkmak İçin Yol Haritası Ne Olmalıdır?

  1. İlk olarak yasal takibe konu olan finansal borçlarınızı kapatmalısınız. Ardından düşük limitli kredi kartı almayı denemelisiniz. Bankalar sorun yaşadıkları, yasal takibe aldırdıkları vatandaşa kolay kolay kredi kartı vermezler. Ancak maaş aldığınız banka size kredi kartı çıkartma noktasında daha ılımlı olacaktır.
  2. Eğer yine de başvurunuz olumsuz sonuçlanıyor ise, son çare kart limitiniz kadar nakit parayı hesabınızda tutmanız şartı ile kredi kartı almalısınız.
  3. Bankalardaki aktif işlem sayısını artırmanız ve borcunuza sadık kalarak ödemeleri zamanında yapmanız, bankaların size güvenle bakma şansını artıracaktır. Bankalardaki aktif işlem sayısının artırılması durumunda bankaların size kredi ve kredi kartı verme eğilimi artacaktır. Bunun için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.
  4. Düşük limitlide olsa da bir kredi kartı alınmalı
  5. Otomatik ödeme talimatları ile çalışma başlatılmalı. Bankalardaki otomatik ödeme talimatları ve hesap işlemleri aktif hale getirilebilir. Bankalardaki kredi ve kredi kartı kullanma ihtimaliniz, bankalardaki aktif işlem sayınız arttıkça artacaktır.

Kredi veya kredi kartı kullanımı gibi bankacılık ürünlerinden faydalanmışsanız, 90 gün süre ile ödemenizi yapmamanız durumunda kredi siciliniz bozulur ve kara listeye girersiniz. Hakkınızda yasal takip başlamışsa, siciliniz KKB ve Merkez Bankası kayıtlarına olumsuz işlenir.

Kara Listedekiler Nasıl Kredi Alabilir?

Normal şartlar altında, kara listeye giren bir kişi 5 yıl beklemek zorundadır. Ancak kara listeye girdikten sonra, borcunuzu öderseniz, borcunuzu kapattıktan sonra ilgili banka ile görüşürseniz ve borcunuzu ödediğinizi belirtirseniz size kredi verebilir.

Bankaya bildirim yeterli değildir, ayrıca bankanız Merkez Bankası ile iletişimde bulunmalı ve kara listeden çıktığınızı bildirmelidir. Bu yıl çıkan kredi sicil affı, kara listede olanların kredi kullanması için getirildi. Bunun için sizin kara listeye girmenize neden olan bankanın herhangi bir şubesine gitmeli işlem yaptırmalısınız. Kredi sicil affından bireysel ve ticari tüm müşteriler fayda sağlayabilmektedir. Ancak aftan yararlanmak için borç kesinlikle kapatılmış olmalıdır. Bu aftan yararlanmak suretiyle esnaf ve şirketler, KOBİ’ler tüm borçlarını ödeyebilir veya yapılandırabilirler.

Kara Listedekiler İçin Kredi Başvuru Şartları Nelerdir?

Kredi siciliniz, KKB aracılığıyla Merkez Bankası’na bildirilir. Ve bu sicil tüm bankalar tarafından görülür. Yeni bir krediye başvuru yapmadan önce eski borçlarınızı kapatmanız, bankalar tarafından sicilinizin olumsuz görünmesini engeller. Eğer kara listede yer alıyorsanız, çağrı merkezleri ve internet üzerinden yaptığınız kredi başvurularınıza kesin sonuç alamazsınız. Bu nedenle bu durumda olan kişilerin kredi görüşmelerini şubeye giderek yapmaları daha doğru olacaktır.

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Bankalar sonuçta parayı satan ve kâr elde etmek isteyen finansal kuruluşlardır. Riske girmek istemezler. Verdikleri paranın vadesinde geri dönmesini beklerler. Doğal olarak da kendileri için risk taşıyan birine kredi kullandırmak ve kredi kartı vermek istemezler. Bankalar için en riskli müşteri grubu kara listede olan kişilerdir. Ancak sicili bozuk olan kişilere bazı bankalar, bazı şartları taşımaları kaydıyla kredi verebiliyor. Sicili bozuk kişiler, ipotek gösterebilir, kefil gösterebilir.

Garanti BBVA Kara Listedekilere Kredi

Garanti Bankası, kredi için başvuruda bulunan kişilerden, geri ödemelerini zamanında yapabilecek olan kişileri seçmektedir. Ve diğer bankalardan daha yüksek faiz oranında kredi vermektedir.

İş Bankası Kara Listedekilere Kredi

Sicilinizin düzelmemiş olması durumunda İş Bankası ipotek karşılığında kredi verebilen nadir bankalardan biridir. Ayrıca geçmişte aldığınız kredilerinizi kapatmışsanız ve eskiden kalan borçlarınızı güncel olarak temizlemişseniz, notunuz düşük olsa ve kara listede olsanız da yardımcı olmaktadırlar.

Vakıfbank Kara Listedekilere Kredi

Özel bankalar ilk planda karlılığı ön plana almaktadır. Devlet bankaları ise, karlılığı ön planda tutmazlar. Devlet bankaları kredi notu konusunda çok hassas davranırlar. Eğer devlet bankalarından birinden kredi almak isterseniz, üzerinize kayıtlı taşınmazı ipotek göstererek kolayca kredi almanız mümkündür. Ancak kredi verilebilecek maksimum miktarı taşınmazın bedelinin yüzde 50’si olmaktadır; bu detayı da göz ardı etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir