Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Findex Kredi Notu Öğrenme (Resimli Anlatım)

Findex üzerinden kredi notu öğrenmek istiyorsanız ücret ödemek zorundasınız. Bankalarla daha önce kredi ile ilgili yaptığınız tüm işlemleri findex sistemi üzerinden kayıt edilmektedir. Bu yüzden Findex üzerinden öğreneceksiniz. Findex üzerinden öğrenmek istiyorsanız 5,50 TL + KDV ( 6.49 TL KDV Dahil Fiyatı) gibi bir ücret ödeyip öğrenebileceksiniz. Hemen sizlere resimli olarak nasıl öğreneceğinizi anlatalım.

Yukarıda gördüğünüz gibi findex kredi notu öğrenme işlemini yapmanız için sizlere bir takım bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler TC Kimlik numarası ve cep telefonu numaranız’dır. Bu bilgileri girdikten sonra DEVAM butonuna tıklamanız gerekir.

Yukarıda gördüğünüz gibi findex kredi notunuzu öğrenmek için bu formu eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Gönderdikten daha sonra eklediğiniz mail adresinize mail göndereceklerdir. Detaylı olarak bilgi sahibi olacaksınız.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi çekmek, ek hesap açtırmak ya da kredi kartı almak isteyen kişiler, son dönemde düşük kredi notu sorunuyla karşı karşıya kalmakta. Peki, nedir bu kredi notu? Kredi notu neden düşer, kredi notu neden yükselmiyor? Bankaların kredili ürünlerini kullanan ya da kullanmak isteyenlerin merakla cevap aradığı bu sorulara bugün detaylı yanıtlar sunacak, kredi notu konusunda yaşadığınız sorunların üstesinden hep birlikte geleceğiz.

Yazımızın girişini kredi notunun tanımıyla yapmamız, konunun daha iyi anlaşılması açısından gerekli görülmekte. Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu olarak da bilinen KKB tarafından oluşturulan bir not sistemidir. 12 banka nezdinde kurulan KKB, bu 12 banka dışında kalan bankalar için de veri sağlamaktadır. Buna göre bir bankadan çektiğiniz kredi, kullandığınız ek hesap ya da aldığınız kredi kartı, tüm detaylarıyla birlikte findeks kredi notu sisteminde izlenir. Bankalar, findeks kredi notu sayesinde diğer bankalardan kullandığınız kredili ürünlerin ödemelerini görebilirler.

Kredi notu standart olarak 0 ile başlar ve ödeme düzenine göre 1900 sınırına kadar devam eder. Bankaların kendi bünyelerinde oluşturdukları not sistemi 1900’den farklı olarak sınırlandırılabilir. Burada sözü edilen kredi notu findeks kredi notunu ifade etmektedir. Hiçbir kredi kartı, ek hesabı ya da açık kredisi olmayan kişilerin kredi notu doğal olarak 0’dır. Bu kişiler genellikle bankalara başvuruda bulunurken taleplerinin sorgusuz sualsiz kabul edileceğini düşünürler. ‘’Bankalarla şimdiye kadar hiç çalışmadım, hiç kredi kartı almadım ya da kredi kullanmadım; bu sebeple tüm bankalar taleplerimi olumlu karşılar.’’ şeklinde bir görüşe sahip olan bu kişilerin dile getirdikleri durum ne yazık ki doğru değildir. Zira bankalarla çalışan ve ödemelerini düzenli olarak yapan kişilerin kredi talepleri, kredi notu 0 olan kişilere göre daha olumlu karşılanır.

Kredi notunuz düzenli ödeme ile yükselirken düzensiz ödemeler sebebiyle de düşer. 1 günlük bir gecikme bile kredi notunun ciddi oranda düşmesine sebep olmaktadır. Dolayısıyla kredi kartı ve ek hesap ödemelerinizi son ödeme tarihinden önce, kredi ödemelerinizi ise bizzat gününde tam olarak yapmalısınız. 1 günlük gecikme gibi 1 TL’lik bir gecikme de sistem tarafından algılanır ve kredi notunuzun düşmesine sebep olur. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına ödeme tutarının biraz üzerinde ödeme yapmanızı tavsiye ederiz. Zaten söz konusu fazla ödeme krediler için hesabınızda, kredi kartı ve ek hesaplar içinse limitinizde kalacaktır.

Ödemelerimi Zamanında Yapıyorum Kredi Notum Neden Düşük?

Ödemelerimi zamanında yapıyorum kredi notum neden düşük? söylemini son dönemde sıkça duymaktayız. Bunun en temel sebebi kredi notunun yalnızca ödeme düzeniyle alakalı olmayışıdır. Düzenli ödemeler kadar limit/risk oranı da kredi notu üzerinde oldukça etkilidir. Şöyle ki; toplamda 15.000 TL kredi kartı limitiniz olduğunu varsayalım. Eğer bu kredi kartlarınızın tamamı doluysa ve kullanılabilir limitiniz düşükse riskli müşteri profilinde yer alacağınız için kredi notunuz da tahmin ettiğiniz seviyenin altında olacaktır. Benzer şekilde yüksek tutarda kredi çektiğiniz zaman da risk fazlalığı sebebiyle kredi notunuz düşer. Kredi kartını sıkça kullanmak kredi notunuzu yükseltmez. Birçok kişi bu yanlış düşünceyle nakit olarak satın alabileceği ürün ya da hizmetleri bile kredi kartıyla satın alır. Ne var ki bu durumda risk seviyeniz yükselir, bunun akabinde kredi notunuz da düşük seviyelerde seyreder. Kullanılabilir limitiniz ne kadar yüksekse kredi notunuz da o derece yüksek olacaktır.

Kredi Notu Düşmesi ve Sicil Bozulması

Kredi notu düşmesi normalde olan puanınızın düşük puanıdır. Buda kredi notu düşmesidir. En yüksek kredi notu 1900’dur. 1100 puana sahipseniz bankalardan kredi almanız zorlaşacaktır. Bu yüzden kredi notunuzu yüksek tutmaya çalışıp ve kredi notunuzu düşürecek hamlelerden bulunmamanız gerekmektedir. Eskiden kredi notu puanı merkez bankası tarafından tutulmaktaydı. Şimdi ise findex kredi notu sistemi üzerinden tutulmaktadır. Yaptığınız olduğunuz tüm işlemler findex veritabanına kayıt edilip kredi notu puanınız ona göre belirlenmektedir.

Kredi başvuruları düşük düzeyde olsa da kredi notunu etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Sık sık kredi, ek hesap ya da kredi kartı başvurusu yapmanız durumunda kredi notunuz az da olsa düşer. Benzer şekilde limit artış talepleri de kredi notunu olumsuz etkilemektedir. Son olarak yanlış bilinen bir diğer görüş hakkında da bazı bilgiler sunalım. Kredinizi erken kapatmanız durumunda kredi notunuz yükselmez, aksine düşer. Bankaların sizden istediği kredinizi biran önce kapatmanız değil, kredi vadesinin sonuna kadar düzenli ödeme yapmanızdır. Kredinin erken kapanması durumunda bankanın kalan vadeler için tahsil edeceği faiz ortadan kalkmış olur, bu da beraberinde kredi notunun düşmesine sebep olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir